#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Krev ve stolici – co teď?

Tenhle nález dokáže člověka pořádně vystrašit – ať už krev objevíte sami, nebo ji najde lékař díky testu na okultní krvácení. Přestože může jít o známku závažného zdravotního problému, není tomu tak vždy. Rozhodně je ale důležité krev ve stolici nepodceňovat.

Tenhle nález dokáže člověka pořádně vystrašit – ať už krev objevíte sami, nebo ji najde lékař díky testu na okultní krvácení. Přestože může jít o známku závažného zdravotního problému, není tomu tak vždy. Rozhodně je ale důležité krev ve stolici nepodceňovat.

Možné příčiny

Výše zmíněný jev znamená, že na některém místě trávicí trubice došlo ke krvácení. Někdy je množství červené tekutiny tak malé, že je možné ji odhalit jen díky testu na okultní krvácení, který by měl být u nás prováděn plošně u všech osob starších padesáti let. Jindy může být na toaletním papíře nebo v záchodové míse patrná jasně červená krev. Při krvácení z vyšších částí trávicí trubice bude mít stolice černou nebo tmavě hnědou příměs.

Základní vyšetření 

Důvodů tohoto krvácení je mnoho, od těch nejvážnějších, život ohrožujících, jako je rakovina střev, až po ty banální, například hemoroidy. A co dělat v případě, že krev zpozorujete? Běžte za odborníkem! Rozhodně se nepouštějte sami do sebediagnostiky a svěřte se s problémem praktickému lékaři. Postup řešení bude následující:

  1. Lékař bude chtít znát nejprve vaši anamnézu.Vyptá se na všechny detaily, kterých jste si všimli (množství krve, barvu, četnost krvácení, problémy se stolicí apod.) a vyzpovídá vás i ohledně dalších údajů týkajících se vašeho zdraví. Nezapomeňte zmínit případný fakt, že trpíte únavou, nechutenstvím, dušností a dalšími příznaky.
  2. Poté následuje fyzikální vyšetření. Při něm lékař prohlédne celé tělo – důležité je zejména vyšetření břicha a konečníku.
  3. Laboratorní vyšetření poté zjistí případnou anémii (chudokrevnost) nebo problémy se srážlivostí krve. Z krve je možné i určit, zda je přítomna infekce Helicobacter pylori, která často vede ke vzniku žaludečních vředů.

Upřesnění diagnózy

Na základě zjištěných údajů se může lékař rozhodnout pro některá další vyšetření k upřesnění příčiny krvácení:

  • Endoskopická vyšetření. Zobrazí nitro trávicí trubice, mohou nalézt zdroj krvácení a zastavit jej. Díky těmto technikám je také možné odebrat vzorek tkáně (biopsii) pro další histologické vyšetření. Při endoskopii lékař využívá přístroj s optickým kabelem, který je do těla zaveden tělesným otvorem (ústy nebo konečníkem) a na jehož konci je malá kamera. Vyšetření probíhá na gastroenterologickém pracovišti.
  • Ezofagogastroduodenoskopie. V tomto případě je endoskop zaveden ústy do jícnu, žaludku a dvanáctníku. 
  • Koloskopie. Jde o podobnou proceduru, přístroj je ale zaveden konečníkem a umožňuje zobrazit nitro tlustého střeva.
  • Balónková enteroskopie nebo kapslová endoskopie. Zde je zkoumáno tenké střevo tak, že jespolknuta kapsle s miniaturní kamerou. Ta snímá v průběhu postupu trávicím traktem obrázky střeva a přenáší je na přijímač na povrchu těla.
  • Rentgenové vyšetření. Může probíhat buď s využitím kontrastní látky, nebo bez ní. Znázorní trávicí trubici a případné překážky v ní.
  • Sonografie. Ultrazvukové vyšetření břicha pomůže znázornit orgány v břiše.

Krev ve stolici patří mezi příznaky, které rozhodně není radno podceňovat. Jestliže tento problém zpozorujete, vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a rozhodne o dalším postupu.

(hak)

Zdroj: www.webmd.com