Cestování se střevními záněty
Léto vybízí k poznávání nových destinací. Toužit po tom mohou i osoby trpící záněty střev. Aby se ale toto přání neproměnilo v noční můru, je třeba mít na paměti omezení, která s sebou jejich nemoc přináší.
Cestování, obzvlášť do exotických destinací, představuje zvýšené riziko nákaz místními infekčními onemocněními i pro lidi, jejichž zažívání funguje za normálních okolností bezproblémově. Navíc léčbu těchto onemocnění nezřídka komplikuje omezená dostupnost zdravotní péče v místě dovolené.
Zvýšenou náchylností k těmto nákazám trpí zejména pacienti užívající imunosupresivní nebo biologickou léčbu. Kromě toho mívají i oslabenou imunitní odpověď na očkování. Zánětlivé střevní onemocnění pro ně přesto neznamená konec cestování. Pro klidný průběh je ale více než důležité vše předem pečlivě promyslet.
Buďte připraveni
Plánování by mělo pokud možno zahrnovat i konzultaci s odborníkem na cestovní medicínu a ošetřujícím gastroenterologem. O tom, jak se připravit na svou dovolenou, se s nimi poraďte alespoň 8 týdnů před odjezdem. Tento předstih umožní včas doplnit případná nezbytná očkování. Cestovatelé mají navíc prostor vstřebat všechny důležité informace a doptat se na případné nejasnosti. Při plánovaní dovolené se řiďte několika obecnými radami:
- Pokud je to možné, vyrážejte za hranice ve stabilním období nemoci.
- Pořiďte si cestovní pojištění, které pokrývá i nejčastější komplikace spojené s vaším onemocněním.
- Před odjezdem si od gastroenterologa nechte sepsat souhrnnou zprávu včetně seznamu užívaných léků pro případ, že budete muset vyhledat lékařskou péči v cizině nebo se vyskytnou potíže při cestování s léky.
- Do příručního zavazadla si přidejte „sadu první záchrany” s přípravky pro řešení náhlých obtíží, budete se tak cítit klidnější.
Jak cestovat s léky?
Pacienti s nespecifickými střevními záněty často užívají léky ve formě tablet nebo injekcí. Jaké tipy vám ulehčí cestování s nimi?
- Všechny přípravky nechte v originálních obalech a jasně označené od lékárníka.
- Uložte je do samostatného sáčku do příručního zavazadla. Ujistěte se, že vaše aerolinky umožňují mít v příručním zavazadle injekce, případně si pořiďte od lékaře potvrzení, že je váš zdravotní stav vyžaduje mít u sebe i na palubě letadla.
- Mějte s sebou zprávu od lékaře vysvětlující, co a proč užíváte. Důležité je to i tehdy, když je některý z přípravků v tekuté formě a jeho objem přesahuje 100 ml.
- Vezměte si s sebou dostatek léků na celý pobyt, včetně rezervy pro případ zpoždění letu a podobných nenadálých situací.
(mir)
Zdroj: https://www.staysure.co.uk/2016/04/travelling-with-ibd/