#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nespecifické střevní záněty často doprovází bolest kloubů

Při Crohnově chorobě nebo ulcerózní kolitidě se kromě bolestí břicha a jiných zažívacích potíží mohou objevit i příznaky mimo střevní oblast. Nejčastěji se jedná o postižení kloubů, projevující se bolestí samotnou nebo její kombinací se zánětem.

Vážné následky nehrozí

Bolestmi kloubů bez zánětu a otoku trpí kolem 40–50 % osob se střevními záněty. Nejčastěji jsou zasaženy kolena, kotníky a klouby rukou. Naštěstí nedochází k poničení kloubů, jako například při artritidě, která se vyznačuje jejich otékáním a zánětlivými výpotky. Obtíže nebývají dlouhodobé a stav se obvykle zlepší spolu se zmírněním obtíží spojených se střevním onemocněním.

Trpí končetiny i páteř

Bolesti kloubů doprovázené zánětem se projevují v periferních částech těla (periferní artritida), v kyčlích, kolenech, kotnících, ramenech, loktech a zápěstích. Malé procento lidí s Crohnovou chorobou trápí také tzv. symetrická polyartritida, při níž zánět probíhá symetricky v kloubech na obou párových orgánech těla. Při tzv. axiální artritidě neboli spondylitidě je zánětem postižena páteř a křížokyčelní klouby. Projevuje se jako bolest a ztuhlost v dolní části páteře a v kříži. Tento typ artritidy může střevním příznakům měsíce i roky předcházet. Její průběh nezávisí na aktivitě střevního postižení.

Léky pouze od odborníka

Bolesti kloubů vždy konzultujte se svým lékařem. Provede u vás diagnostické testy, aby vyloučil jiné příčiny obtíží, pošle vás na odběry krve, rentgen, případně magnetickou rezonanci. V některých případech může doporučit také rozbor tekutiny v kloubech. 

Při bolestech kloubů lidé obyčejně užívají běžně dostupné protizánětlivé léky – nesteroidní antirevmatika. Jejich užívání se však pacientům s nespecifickými střevními záněty nedoporučuje, protože protizánětlivé léky dráždí střevo a zhoršují jeho zánět. Místo těchto léčiv vám lékař většinou předepíše léky, které působí zároveň na střeva i klouby. Užívejte je podle jeho doporučení a jednotlivé dávky léčiv rozhodně nevynechávejte.       

Co zvládnete sami  

Postižený kloub udržujte v klidu, bolestivé místo ledujte a končetinu se snažte udržovat ve zvýšené poloze. Kromě ošetřujícího lékaře vyhledejte také pomoc fyzioterapeuta, který vás naučí speciální cvičení snižující ztuhlost kloubů, zlepšující jejich hybnost a posilující svaly. S prevencí bolesti kloubů vám mohou pomoci i různé relaxační aktivity, například plavání, stacionární kolo, jóga, dýchací cvičení a pohyb v přírodě.   

           

(eba)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Zdroje:                                                                                                                                                                                                    https://www.healthline.com/health/crohns-disease/advancing-crohns/crohns-disease-and-joint-pain#4                                                        https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-and-joint-pain#treatment