#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Při Crohnově nemoci stačí k dobrému spánku několik drobných změn

Trpíte Crohnovou chorobou a také se budíte několikrát za noc a ráno se cítíte ještě více unaveni, než když jste šli večer do postele? Nezoufejte! K úpravě vašeho spánku stačí několik málo dobrých rad.

Trpíte Crohnovou chorobou a také se budíte několikrát za noc a ráno se cítíte ještě více unaveni, než když jste šli večer do postele? Nezoufejte! K úpravě vašeho spánku stačí několik málo dobrých rad.

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje začátek tlustého střeva. Projevit se však může téměř kdekoliv v celém trávicím traktu. Vyskytuje se nejčastěji ve vyspělých zemích, v České republice se objevuje zhruba ve 4–9 nových případech na 100 000 obyvatel za rok.

Hlavními projevy tohoto střevního onemocnění jsou bolesti v podbřišku, hubnutí, únava, zvýšená teplota a průjmy, většinou bez krve. Onemocnění se ale může projevit i mimo trávicí ústrojí, např. kožní vyrážkou, záněty kloubů nebo afty v ústní dutině.

Crohnova choroba a spánek

Nejčastějšími příčinami poruch spánku u pacientů s Crohnovou chorobou jsou noční pocení a bolesti břicha.
Především noční pocení bývá u crohna poměrně závažným problémem. Nezáleží totiž vůbec na okolní teplotě, a přesto se pacient několikrát za noc vzbudí zcela mokrý. Naštěstí při ústupu choroby do remise mizí i noční pocení. Do té doby je ale dobré držet se následujících rad:

  • Než ulehnete, vysprchujte se studenou, nebo alespoň vlažnou vodou.
  • Spěte při otevřeném okně a pouze pod lehkou přikrývkou.

Bolest spánku nepomáhá

Dalším poměrně častým problémem u pacientů s Crohnovou chorobou je noční buzení z důvodu bolestí. A to nejen střev, ale například i kloubů. Zde je řešení poměrně jednoduché. Stačí použít léky proti bolesti. Ale pozor, léky by měl vždy předepsat lékař s ohledem na současný pacientův zdravotní stav a měl by pacienta pečlivě informovat o tom, jak který lék užívat. Možností je také použití prášků na spaní, u nich ale stejně jako u léků proti bolesti platí, že by neměly být užívány dlouhodobě a měly by být vždy pouze na lékařský předpis.
Nelékovým řešením by pak například u bolestí kloubů mohlo být i použití měkčích matrací nebo měkké podložky pod tělo, která zabrání vzniku otlaků.

(kam)

Zdroj: