#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Screening kolorektálního karcinomu v otázkách a odpovědích

Karcinom tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším nádorem u nás. Od roku 2000 probíhá v ČR screeningový program, jehož cílem je tuto nemoc včas odhalit. Co to ale ten screening je a jaká vyšetření zahrnuje?

Karcinom tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším nádorem u nás. Od roku 2000 probíhá v ČR screeningový program, jehož cílem je tuto nemoc včas odhalit. Co to ale ten screening je a jaká vyšetření zahrnuje?

Co je to screening?

Screeningový program je soubor opatření, který slouží k vyhledávání nádorového onemocnění u lidí, kteří ještě nemají žádné příznaky. Cílem je odhalit nemoc co nejdříve, protože v časných stadiích bývají nádorová onemocnění lépe léčitelná, a mají tedy lepší odhad dalšího vývoje.

Co zahrnuje screening kolorektálního karcinomu?

Screening kolorektálního karcinomu zahrnuje tři vyšetření:

  • Fyzikální vyšetření – vyšetření pacienta lékařem pomocí jeho vlastních smyslů a jednoduchých pomůcek. Lékaři pomáhá udělat si celkový obrázek o vašem zdravotním stavu.
  • Test na skryté (okultní) krvácení ve stolici – metoda, která dokáže ve stolici odhalit i stopové množství krve. Je to vyšetření velmi citlivé, ale poměrně málo výlučné, protože krev ve stolici může mít celou řadu příčin. Pokud je tedy výsledek testu pozitivní, je nutné udělat další vyšetření, která lépe ozřejmí příčiny krvácení a potvrdí nebo vyvrátí přítomnost karcinomu.
  • Kolonoskopii – tedy vyšetření tlustého střeva optickým přístrojem (endoskopem). Má ve screeningovém programu zásadní místo. Jde o metodu, která umožní lékaři prohlédnout vaše tlusté střevo a zjistit, jestli se tam nenalézají podezřelé útvary. V případě, že tam tyto útvary zvané polypy nalezne, může z nich rovnou odebrat vzorek, popřípadě je vyndat celé. Kolonoskopie je tedy metoda zjišťovací a léčebná zároveň.

Kdy a kde se mohu screeningového programu zúčastnit?

Screeningu se můžete zúčastnit u svého praktického lékaře a ženy také u svého gynekologa. Od 50 do 54 let můžete jedenkrát ročně podstoupit test na okultní, tedy skryté krvácení ve stolici. Pokud bude vyšetření pozitivní, lékař vás odešle na screeningovou kolonoskopii. Od 55 let si můžete zvolit, jestli chcete jednou za dva roky absolvovat test na okultní krvácení, nebo zda rovnou podstoupíte screeningovou kolonoskopii. Pokud bude výsledek kolonoskopie negativní, tedy nebudou ve vašem střevě žádné útvary podezřelé z nádorového bujení, můžete další vyšetření absolvovat klidně až za 10 let.

Kdo jsou rizikoví pacienti?

Mezi osoby s vyšším rizikem vzniku kolorektálního karcinomu patří zejména lidé, co mají nějaký z vrozených syndromů, např. familiární adenomatózní polypózu, tedy dědičné onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému tvoření útvarů a polypů v tlustém střevě. Dále pak pacienti s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí. Tito lidé jsou zařazeni do speciálních programů, kde jsou více sledováni a jednotlivá vyšetření podstupují častěji.

Lidé se často bojí podstoupit screeningová vyšetření, protože mají obavy z toho, že odhalí závažné onemocnění. Návštěvu lékaře oddalují a to pak může mít fatální důsledky. Je třeba vždy myslet na to, že včasné odhalení nemoci vám může zachránit život!

(mev)

Zdroj: zdravi.e15.cz