Střevní záněty berou sílu kostem. Jak je udržet v kondici?
Riziko řídnutí kostí může zvyšovat jak samotný střevní zánět, tak některé léky, které se užívají k jeho zvládnutí. Jak předejít hrozbě osteoporózy a slabým kostem?
Při osteoporóze ubývá kostní hmota. Kosti jsou pak křehké a náchylné ke zlomeninám. Na vzniku osteoporózy se podílí celá řada vlivů. Nejvíce ohrožené jsou ženy po menopauze, u kterých je na vině vyšší věk v kombinaci s hormonálními změnami. Osteoporóza však postihuje i muže a mladší lidi. Příčinou bývá třeba nedostatek vhodných živin pro kosti nebo užívání některých léků. Obě tyto příčiny se přitom mohou sejít u pacientů s nespecifickými střevními záněty.
Podvyživené kosti
Jednou ze základních funkcí střeva (především tenkého) je vstřebávání živin, minerálů a vitaminů z potravy. Některé z nich jsou nezbytné pro zdraví kostí. Jsou to především:
- vitamin D,
- vápník,
- bílkoviny.
Při předcházení osteoporóze by měl každý dbát na dostatečný přísun těchto látek potravou. Pokud je však sliznice tenkého střeva zanícená nebo člověk trpí delší dobu průjmy, může mít porušené střevní vstřebávání. Stejně tomu je i v případech, kdy je část tenkého střeva chirurgicky odstraněna. Potom ani správné stravování nezabrání tomu, aby v těle vznikl nedostatek těchto látek – a řídnutí kostí je jedním z důsledků.
Hořkosladké kortikoidy
Ještě častější příčinou osteoporózy u pacientů s IBD ovšem bývá léčba kortikoidy. Tyto léky (patří mezi ně například prednison) působí velmi dobře při zvládání aktivního střevního zánětu. U prvního záchytu onemocnění nebo při jeho opětovných vzplanutích se bez nich téměř nelze obejít. Jejich užívání by však mělo včas skončit, a to kvůli riziku nežádoucích účinků. K nim patří právě i vznik osteoporózy.
Lidé se závažnými formami onemocnění ale někdy potřebují kortikoidy často nebo dlouhodobě. Možné řešení tohoto problému se na trhu objevilo teprve nedávno. Je jím speciální forma kortikoidů – budesonid MMX. Tyto léky:
- působí přímo ve střevě a do krve se vstřebávají jen minimálně, neměly by tedy mít nežádoucí účinky na zbytek organismu,
- nejsou vhodné pro všechny pacienty s IBD, ale alespoň u některých je dobré budesonid MMX před nasazením kortikoidů zvážit.
Prevence je na lékaři i na vás
Obecně se při předcházení osteoporóze vyplatí:
- přiměřeně cvičit a sportovat,
- zahodit cigarety a omezit alkohol,
- zdravě jíst a zaměřit se na potraviny bohaté na vápník a vitamin D.
Při narušeném vstřebávání ve střevech bývá vhodné užívat vápník a vitamin D ve formě doplňků stravy. O tom se poraďte se svým lékařem. Kromě odborné rady vám může nabídnout například i speciální vyšetření nebo přímo léky na osteoporózu.
(luko)
Zdroj:
www.niams.nih.gov