#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zácpu nepodceňujte: Může jít o velký problém!

Abnormálně tuhá stolice nebývá při nespecifických střevních zánětech tak častá jako průjem. Přesto se objevit může. Někdy je na vině špatné stravování, jindy jde o signál nemalých komplikací.

Méně než 3 stolice týdně, k tomu plynatost, bolest břicha a tvrdá, těžko vycházející stolice. Tak vypadá zácpa. U lidí trpících nespecifickým střevním zánětem tento stav vždy vyžaduje kontrolu u gastroenterologa – i pokud jsou zrovna v remisi.

Zánět u ulcerózní kolitidy 

Zácpa může být příznakem aktivního zánětu. A to zejména u lidí s ulcerózní kolitidou omezenou pouze na konec tlustého střeva, která se také nazývá proktitida. Zvládání této zácpy spočívá hlavně v léčbě střevního zánětu jako takového. Na lehkou až středně těžkou ulcerózní proktitidu obvykle dobře zabírají přípravky s účinnou látkou mesalazin ve formě čípků či klyzmatu. U závažnějších relapsů může být potřeba přidat k léčbě dočasně kortikoidy.

S „crohnem“ je to složité 

U aktivní Crohnovy choroby se zácpa téměř nevidí, daleko častější jsou krvavé průjmy. Tuhá stolice může u této nemoci vznikat kvůli jinému, chronickému následku zánětu – strikturám střev. To jsou zúžení průsvitu tenkého či tlustého střeva, která vznikají při hojení a jizvení zanícené sliznice. Striktury mohou způsobit závažnou zácpu, která nereaguje na žádná projímadla, naopak se jimi může ještě zhoršit. Léčba striktur je složitá a mnohdy je potřeba chirurgický zákrok.

Někdy jen dráždivý tračník

U lidí s nespecifickým střevním zánětem v remisi se může objevit zácpa i „jen tak“. Někdy je příčinou pouze chyba ve stravování, jindy může být na vině funkční onemocnění trávicího traktu známé jako dráždivý tračník. Ať je to jakkoliv, léčba této zácpy spočívá hlavně v úpravě životosprávy a v užívání laxativ (projímadel). Při diagnóze dráždivého tračníku se používají i další skupiny léků.

Pomoci musí odborník 

Pro léčbu a prevenci zácpy je zásadní hodně pít a mít pravidelný pohyb. Strava s dostatkem vlákniny, která se doporučuje běžné populaci, představuje u lidí se střevními záněty velký otazník. Pokud jste v remisi, není vláknina přímo zapovězena, ale o zásadních změnách stravovacího režimu se raději poraďte se svým gastroenterologem. Jeho radu vyhledejte i v případě, že chcete užívat projímadlo – některá pro vás nemusí být vhodná. Celkově je nejlepší se zácpou, zvláště pokud jste ji dříve nezažili, zajít za svým lékařem, aby vyloučil jiné závažné příčiny.

(luko)

Zdroje:
www.healthcentral.com
www.healthcentral.com