Zúžení střev u Crohnovy choroby: Proč vznikají a jak se řeší?
Stenóza, striktura nebo po česku zúžení střev. Této nepříjemné komplikaci se bohužel nevyhnou mnozí lidé s Crohnovou chorobou. Vzácněji se můžou stenózy objevit i u lidí s ulcerózní kolitidou.
Neustálé hojení
Stěna střeva je při Crohnově nemoci poškozována dlouhodobým zánětem a bez přestání se snaží hojit. V jednom místě se tak časem může střevní stěna zjizvit tak, že začne zbytňovat a „stahovat se“. Výsledkem je stenóza – zúžení průsvitu střeva, které zhoršuje průchod tráveniny. K tomu se někdy přidává i otok střevní sliznice způsobený zánětem, který průsvit ještě více zužuje. Časem se může střevo dokonce ucpat úplně.
Horší průchodnost tělu škodí
Stenózy mohou vznikat v tenkém i tlustém střevě, častější bývají v tenkém. Pokud jsou jen lehké, nemusejí člověku působit žádné obtíže. Jakmile ale začne zúžené místo znesnadňovat hladký průchod tráveniny střevem, mohou se objevit:
- bolesti a křeče břicha,
- nadýmání,
- nápadné střevní zvuky,
- nevolnosti a zvracení,
- zácpa,
- hubnutí a chřadnutí.
Zviditelnění problému
Při podezření na stenózu střev ji musí lékař nejprve zobrazit. Které metody může použít?
- CT nebo MR (magnetickou rezonanci) střev. Před vyšetřeními se většinou vypije a/nebo do žíly podá speciální tekutina, díky které je pak střevo pro přístroje viditelné.
- Kolonoskopii (zavedení kamery konečníkem do tlustého střeva) nebo gastroskopii (zavedení kamery přes ústa a žaludek na začátek tenkého střeva).
- Vzácně i rentgenový snímek, před kterým se opět podává speciální tekutina, tentokrát do žaludku či do konečníku jako klystýr.
Stenóza musí pryč
Zúžení střev, které brání průchodu potravy, se musí řešit. Pokud je střevo ucpané úplně, člověk je ohrožen na životě. Nezbývá, než jej rychle operovat a zasaženou část střeva odstranit. Při méně závažných stavech je možností léčby více.
- Při lehké stenóze, na které se velkou měrou podílí zánětlivý otok, je možné vyzkoušet jen změnu léků a nasazení bezezbytkové diety.
- Pokud se do zúžení dá zavést endoskop (vyšetřovací přístroj s kamerou, o kterém jsme psali výše), může lékař zkusit roztáhnout střevo balónkem. Ten se endoskopem zavede do místa stenózy a pak se na chvíli nafoukne.
- Když nic nepomáhá, je potřeba operovat. Poškozený úsek střeva se někdy dá „opravit“ při zákroku jménem strikturoplastika. Jindy je lepší stenózu úplně odstranit a střevo sešít k sobě zdravými konci při operaci zvané resekce.
(luko)
Zdroj: https://www.ibdrelief.com/learn/complications-of-ibd/intestinal-strictures-and-crohns-disease