#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kortikoidy zachraňují životy, nebojme se jich přehnaně

První, co mnohým vytane na mysli při slově kortikoid, jsou nežádoucí účinky. Zapomínáme však, že léčba kortikosteroidy je především jedním z největších zázraků moderní medicíny.

Kortikoidy v původním slova smyslu jsou hormony produkované nadledvinami. Přesněji jejich povrchovou částí, kůrou, z čehož pochází i jejich název – kůra se latinsky řekne cortex. Kortikoidy hrají v těle člověka řadu nezastupitelných rolí:

  1. pomáhají nám vyrovnat se s tělesným i duševním stresem,
  2. ovlivňují hladinu cukru v krvi,
  3. tlumí záněty.

V dnešní době umějí lidé tyto hormony uměle vyrábět a dodávat do organismu. To umožňuje léčit závažné stavy a nemoci, o jejichž zvládání se dříve lékařům ani nesnilo.

Pomoc v nouzi

Mezi tyto nemoci patří i nespecifické střevní záněty – Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.

  • Prudká ulcerózní kolitida byla ještě po druhé světové válce pro víc než třetinu nemocných smrtelná. Zavedení kortikoidů do její léčby v 50. letech znamenalo skutečnou revoluci: dnes je tato úmrtnost nižší než jedno procento.
  • Kortikoidy se v současnosti používají hlavně ve fázi střední a vysoké aktivity obou chorob. Využije se jejich protizánětlivého (imunosupresivního) účinku k utlumení planoucího zánětu, a když je nemoc pod kontrolou, snaží se lékař kortikoidy vysadit. To proto, že při dlouhodobém podávání mohou v těle vyvolávat nežádoucí účinky.

Vysadit je není vždy možné

Do výčtu nežádoucích účinků zahrnujeme například:

  • přibírání na váze,
  • vyšší riziko cukrovky,
  • řídnutí kostí.

Kvůli těmto rizikům by léčba systémovými kortikoidy (tj. těmi „klasickými“, které působí na celý organismus, ať už jde o tablety, nebo infuze) neměla přesáhnout tři měsíce. Asi 30–40 % nemocných se však bez kortikoidů neobejde, protože po jejich vysazení se těžký zánět okamžitě vrací. V takovém případě musí lékař společně s pacientem zvážit přínosy a rizika dlouhodobé léčby kortikoidy. Většinou se v ní pokračuje. Nežádoucí účinky se lékaři snaží co nejvíce zmírnit podpůrnou terapií.

Cílené působení je výhoda

Mezi kortikoidy existují rozdíly. Například lék budesonid se hned po vstřebání ve střevě odbourá v játrech a nedostane se do zbytku těla. Působí tak jen ve střevech – tedy tam, kde má. Tabletky budesonidu bohužel nepomůžou od těžkého zánětu. Používají se však jak u některých forem mírně až středně aktivní Crohnovy choroby, tak nově (díky unikátnímu preparátu budesonid MMX) i na léčbu lehké až středně těžké ulcerózní kolitidy.

(luko)

Zdroje: 

www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/corticosteroids-for-inflammatory-bowel-disease

ČERVENKOVÁ, Renata. Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida. Praha: Galén, 2009. ISBN 978-80-7262-600-7.